BMW 2 Reeks Active Tourer (F45) — complete kopersgids
De complete referentie voor de eerste generatie BMW 2 Reeks Active Tourer (F45, 2014–2021): platform, afmetingen, alle motoren, de facelift van 2018, bekende problemen en een checklist voor de tweedehands koper.
Productie en platform
Geproduceerd van 2014 tot 2021. Eerste generatie van de 2 Reeks Active Tourer. Compacte MPV / gezinsauto. Gebouwd op het UKL2-platform met dwarsgeplaatste motoren, gedeeld met de X1 F48, X2 F39 en diverse MINI-modellen. Voorwielaandrijving als basisarchitectuur; xDrive-vierwielaandrijving leverbaar op de krachtigere motoren. Facelift (LCI) geïntroduceerd in 2018. De nauw verwante drierijige Gran Tourer droeg de F46-code en verdween na 2021. Geassembleerd hoofdzakelijk in Leipzig, Duitsland (sommige wagens voor de Chinese markt werden in Shenyang gebouwd).
Afmetingen en praktisch gebruik
Lengte ongeveer 4.342–4.354 mm. Breedte rond 1.800 mm. Hoogte rond 1.555 mm. Wielbasis 2.670 mm. Koffervolume ongeveer 468 liter (met de stoelen rechtop); maximaal volume met neergeklapte stoelen doorgaans 1.510 liter. De achterbank schuift en klapt individueel (40:20:40 of vergelijkbare verdeling). Vergeleken met conventionele hatchbacks uit die periode zorgen de hogere zitpositie en de hoekige carrosserie voor betere instap en laadflexibiliteit. Plug-in hybride versies hebben een kleiner bruikbaar koffervolume door de plaatsing van de accu. Trekvermogen doorgaans tot 1.300–1.500 kg geremd, afhankelijk van motor en uitrusting. Bodemvrijheid rond 155–165 mm.
Motoren
Benzine
| Motor | Vermogen | Koppel | 0–100 km/h | |
|---|---|---|---|---|
| 216i / 218i | 1.5 L · 3-cyl B38 | 109–140 hp80–103 kW | 180–220 Nm | 9.2–10.0 s |
| 220i | 2.0 L · 4-cyl B48 | 192 hp141 kW | 280 Nm | 7.4 s |
| 225i / 225i xDrive | 2.0 L · 4-cyl B48 | 231 hp170 kW | 350 Nm | 6.3 s |
Diesel
| Motor | Vermogen | Koppel | 0–100 km/h | |
|---|---|---|---|---|
| 214d / 216d | 1.5 L · 3-cyl B37 | 95–116 hp70–85 kW | 220–270 Nm | 10.6–12.6 s |
| 218d | 2.0 L · 4-cyl B47 | 150 hp110 kW | 330–350 Nm | 8.8–9.6 s |
| 220d / 220d xDrive | 2.0 L · 4-cyl B47 | 190 hp140 kW | 400 Nm | 7.5–8.2 s |
Plug-in hybride
| Motor | Vermogen | Koppel | 0–100 km/h | |
|---|---|---|---|---|
| 225xe ~40–50 km elektrische actieradius | 1.5 L · 3-cyl B38 + e-motor | 224 hp165 kW | — | — |
Transmissies
6-versnellingsbak handgeschakeld op veel basisversies; 8-trapsautomaat (Steptronic) op de krachtigere motoren; 7-traps transmissie met dubbele koppeling (DCT) vanaf de LCI op verschillende modellen. Alle motoren zijn dwarsgeplaatst.
Facelift (LCI, 2018)
Geïntroduceerd begin 2018. Belangrijkste wijzigingen:
- Grotere nierengrille en vernieuwde voorbumper met driedelige luchtinlaat en C-vormige omlijstingen.
- Bijgewerkte koplampgrafiek (zeshoekige coronaringen op LED-versies). Full LED en adaptief LED breder leverbaar.
- Vernieuwde achterbumper en grotere uitlaatopeningen (dubbele uitlaten op viercilindermodellen).
- Nieuwe lichtmetalen velgen (16–19 inch) en extra carrosseriekleuren.
- Interieurupdates waaronder een nieuwe elektronische versnellingspook bij automaten, bredere zittingen en bijgewerkte iDrive met grotere touchscreenopties.
- Efficiëntieverbeteringen aan de motoren (form honing op cilinderboringen, herzien warmtebeheer, bijgewerkte turbo op verschillende units). Lichte vermogenstoename op sommige benzinemotoren.
- 7-traps DCT geïntroduceerd op verschillende benzine- en kleinere dieselmodellen; 8-trapsautomaat behouden of uitgebreid op de krachtigere diesels.
- Alle diesels kregen DPF + SCR (AdBlue)-systemen.
Verschillen met conventionele BMW-modellen uit die periode
Eerste BMW met voorwielaangedreven dwarsgeplaatste opstelling in dit segment. Gedeelde UKL2-architectuur met de X1 F48. Rechtere zitpositie en hoger dak dan een 1 Reeks of 3 Reeks uit dezelfde periode. Koffer- en achterbankflexibiliteit krijgen voorrang op de traditionele BMW-rijdynamiek. De modulaire B-serie motoren (benzine B38/B48, diesel B37/B47) vervingen eerdere N-serie units en pakten diverse bekende zwakke punten van de vorige motorgeneratie aan.
Bekende problemen en zwakke punten
Diesel (B37 / B47)
- Lekkende EGR-koelers, gedekt door terugroepacties op veel B47-motoren. Glykollekkage kan brandgevaar opleveren; controleer uitvoering via het VIN.
- Verstopping van de DPF vaker bij korte ritten. Regelmatige langere ritten helpen de regeneratie.
- AdBlue-systeemstoringen gemeld bij auto's met hogere kilometerstand.
- Distributiekettingproblemen komen minder vaak voor dan bij de eerdere N47, maar een koudestartcheck blijft raadzaam.
Benzine (B38 / B48)
- Slijtage van de distributiekettingspanner en kettingrek gemeld bij exemplaren met hoge kilometerstand, met name vroege B38-auto's. Een ratel bij koude start is het typische waarschuwingssignaal.
- Slijtage van het krukas-druklager gedocumenteerd bij zeer vroege handgeschakelde 218i's (vóór medio 2015); latere productie grotendeels verholpen.
- Koelsysteemcomponenten (waterpomp, thermostaat, slangen) kunnen bij hogere kilometerstanden lekken.
- Lekkende kleppendekselpakking en oliefilterhuis typisch bij hogere kilometerstanden.
- Koolstofafzetting op de inlaatkleppen vaker bij korte ritten (directe injectie).
Aandrijflijn en chassis
- Automatische en DCT-transmissies kunnen bij lage snelheid schokken of vertraagd inschakelen als de oliebeurt verwaarloosd is.
- Voorwielophangingsrubbers en draagarmen slijten sneller dan bij achterwielaangedreven BMW's door de hogere belasting op de vooras; let op klapperende geluiden en ongelijkmatige bandenslijtage.
- De klepjes van het koffervloerpaneel kunnen breken of losraken.
- Verstopte cowl-afvoeren kunnen leiden tot waterinloop in de voetenruimte vooraan.
Overig
- iDrive-softwarestoringen en connectiviteitsproblemen vaker bij vroege auto's; meestal met updates opgelost.
- Condens in koplampen gemeld bij sommige exemplaren.
- Diverse terugroepacties, waaronder de hoogspanningsaccu bij sommige 225xe-modellen en andere campagnes; controleer altijd de volledige VIN-status.
- Accugezondheid en laadgedrag van de plug-in hybride controleren bij 225xe-modellen.
Waar een koper op moet letten
- Volledige onderhoudshistorie, bij voorkeur met BMW- of specialiststempels. Olieverversingsintervallen doen ertoe bij deze motoren.
- Terugroepstatus op basis van het VIN (EGR-koeler bij diesels, hoogspanningsaccu bij 225xe en andere campagnes).
- Gedrag bij koude start en eventuele ongebruikelijke geluiden uit de motorruimte (kettingratel).
- Stabiliteit van het koelvloeistofpeil en tekenen van externe lekkages of oliezweten.
- Schakelgedrag van de transmissie (soepel inschakelen, geen schokken bij lage snelheid).
- Conditie van de ophanging tijdens een proefrit over oneffen wegdek.
- Infotainment en rijhulpsystemen controleren op softwarestoringen.
- Bij diesels: DPF-regeneratiehistorie en werking van het AdBlue-systeem.
- Bij plug-in hybrides: accugezondheid en laadgedrag.
- Koffervloerpaneel en bevestigingsklepjes op schade controleren.
- Cowl-afvoeren op verstopping controleren (controleer de voetenruimte vooraan op vocht).
Opmerkingen Belgische/EU-markt
Dieselversies (vooral 218d en 220d) waren populair voor leasegebruik vanwege de lagere gebruikskosten en fiscale behandeling in eerdere jaren. Benzine- en plug-in hybrideversies werden relevanter naarmate de bedrijfswagenregels en stedelijke beperkingen strenger werden. Euro 6 / Euro 6d-naleving is standaard vanaf de LCI. Car-Pass-documentatie is verplicht bij Belgische verkoop. Veel exemplaren hebben een hogere jaarkilometrage uit bedrijfs- of gezinsgebruik, maar doorgaans ook regelmatig onderhoud. De drierijige Gran Tourer (F46) kwam in België minder vaak voor dan de vijfzits Active Tourer.
Samenvatting
Deze generatie geldt algemeen als een praktische en relatief betrouwbare compacte MPV voor dagelijks gebruik, mits de specifieke bekende punten (EGR bij diesels, distributieketting en koelsysteem bij benzine, ophangingsslijtage en software-/terugroepstatus) zijn gecontroleerd. De belangrijkste praktische troeven zijn het flexibele interieur, de hogere zitpositie en de modulaire motoren; de belangrijkste afweging ten opzichte van traditionele BMW's is de voorwielaangedreven opstelling en minder betrokken rijgedrag.